Description
Description
| Welding current adjustment range | 5A - 220A |
| Duty cycle at 40 °C | 220 A / 30 % |
| 170A / 60% | |
| 150 A / 100 % | |
| Open circuit voltage | 70V |
| Mains voltage (from factory) | 1x 230V |
| Mains tolerance (from factory) | -40 % to +15 % |
| Mains frequency | 50Hz/60Hz |
| Recommended generator power | 8.8 kVA |
| Power consumption Pi | 15W |
| Roll assembly from factory | 0.8 + 1.0 mm / steel |
| Wire spool diameter | D200 |
| Torch connection | Euro central connection |
| Protection class | IP23 |
| EMC class | A |
| Dimensions (L x W x H) | 559 mm x 276 mm x 340 mm |
| Weight | 18 kg |
| Standards | IEC 60974-1, -5, -10 CL.A |
Parameters
Parameters
Recommended generator output:
8.8 kVA
EMC class:
A
Weight:
18 kg
Roll mounting from factory:
0.8 + 1.0 mm / steel
Standards:
IEC 60974-1, -5, -10 CL.A
Open-circuit voltage:
70V
Duty cycle 40°C:
220 A / 30 %, 170 A / 60%, 150 A / 100 %
Power input Pi:
15W
Torch connection:
Euro central connection
Spool diameter:
D200
Dimensions (L × W × H):
559 mm x 276 mm x 340 mm
Welding current adjustment range:
5A - 220A
Mains frequency:
50Hz/60Hz
Mains voltage (factory):
1x 230V
Mains tolerance (factory):
-40% to +15%
Protection class:
IP23