Description
Description
| Welding current adjustment range | 5A - 400A |
| Duty cycle 40 °C | 400 A / 60 % |
| 350 A / 80 % | |
| 320 A / 100 % | |
| Open circuit voltage | 82V |
| Mains voltage (from factory) | 3 x 380V - 400V |
| Mains voltage (possible) | 3 x 440V - 460V |
| Mains voltage (possible) | 3 x 480V - 500V |
| Mains tolerance (from factory) | -25 % to +20 % |
| Mains frequency | 50Hz/60Hz |
| Recommended generator power | 23.2 kVA |
| Power consumption Pi | 32W |
| Wire speed | 0.5 m/min - 25 m/min |
| Roller assembly from factory | 1.0-1.2mm UNI / Steel |
| Reel diameter | D200/D300 |
| Torch connection | Euro central connection |
| Cooling power at 1 l/min | 1500W |
| Pump pressure | 3.5 bar |
| Tank capacity | 8 liters |
| Protection class | IP23 |
| EMC class | A |
| Dimensions (L x W x H) | 1150 mm x 678 mm x 972 mm |
| Weight | 128 kg |
| Standards | IEC 60974-1, -2, -5, -10 CL.A |
Parameters
Parameters
Cooling power at 1 l/min:
1500W
Recommended generator output:
23.2 kVA
EMC class:
A
Weight:
128 kg
Roll mounting from factory:
1.0-1.2mm UNI / Steel
Standards:
IEC 60974-1, -2, -5, -10 CL.A
Tank capacity:
8 liters
Open-circuit voltage:
82V
Duty cycle 40°C:
400 A / 60 %, 350 A / 80 %, 320 A / 100 %
Power input Pi:
32W
Torch connection:
Euro central connection
Spool diameter:
D200/D300
Dimensions (L × W × H):
1150 mm x 678 mm x 972 mm
Welding current adjustment range:
5A - 400A
Wire speed:
0.5 m/min - 25 m/min
Mains frequency:
50Hz/60Hz
Mains voltage (possible):
3 x 440V - 460V, 3 x 480V - 500V
Mains voltage (factory):
3 x 380V - 400V
Pump pressure:
3.5 bar
Mains tolerance (factory):
-25% to +20%
Protection class:
IP23