Description
Description
- Standard MIG/MAG welding machine, sequential switching, gas-cooled
- Non-compact, mobile design, crane handling option, forklift handling option
- M2.20: Control with two knobs - setting welding voltage and wire speed, including welding parameters display
- M2.40: Single-knob Synergic control - convenient setting of working point with pre-programmed JOBs (welding tasks), welding parameters display
- 4-roll drive Equipment for steel wires 1.0 mm + 1.2 mm
- Perfect ignition and welding thanks to optimized welding choke with 3 outputs
- Power cable 5 m
Parameters:
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-15 % - +15 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 25 A |
| No-load voltage | 45 V |
| Welding current adjustment range | 30 A - 400 A |
| Permissible load 25 °C (40 °C) | 400 A / 70 % (400 A / 60 %) |
| 300 A / 100 % (300 A / 100 %) | |
| Connection steps 24 (2 x 12) | |
| cos φ | 0.97 |
| Dimensions LxWxH in mm | 1100 x 560 x 1000 |
| Weight | 159 kg |
| Wire feed dimensions LxWxH in mm | 690 x 300 x 410 |
| Wire feed weight | 18.2 kg |
Parameters
Parameters
cos φ:
0.97
Permitted load 25°C (40°C):
400 A / 70 % (400 A / 60 %), 300 A / 100 % (300 A / 100 %)
Wire feeder weight:
18,2 kg
Open-circuit voltage:
45 V
Dimensions LxWxH in mm:
1100 x 560 x 1000
Wire feeder dimensions LxWxH in mm:
690 x 300 x 410
Welding current adjustment range:
30 A - 400 A
Mains fuse (slow):
3 x 25 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-15 % - +15 %)
Weight:
159 kg