Description
Description
- Inverter welding machine WIG DC with water cooling
- Equipped with characteristics for EWM activArc and EWM spotArc at no extra cost
- WIG welding with reproducible, electronic HF ignition
- WIG-Liftarc welding without HF
- Pulsed WIG automation with automatic input of required pulse parameters
- 2-stroke/4-stroke mode
- Clear user interface, meaningful reduction of control elements to the most important functions
- Reduced secondary current triggered via the torch button
- Spot welding/stitching function (spotArc/Spotmatic)
- Adjustable current rise/fall time
- Spotmatic - saves 50% time when spot welding
- Adjustable gas pre-flow/gas post-flow
- Manual welding with coated electrode - Welding / grooving
- Manual welding with coated electrode / grooving, automatic pulsing with automatic input of required pulse parameters
- Ideal for root welding
- Antistick function
- Safe welds in vertical position from top to bottom and bottom to top
- Adjustable current and hot start time
- Large power reserves due to high permissible load and thus lower heating of all components guarantee longer service life in practice
- Adjustable Arcforce
- Safe ignition even with long hose bundles
- Very good torch cooling, thus saving costs on consumable parts of the torch due to a powerful rotary pump and a 12 l water tank
- Saves current thanks to high efficiency and standby function
- Connection to the network 3x400 V, other network voltages and Multivolt as an option
- High tolerance of network voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Possibility to connect a remote control and functional torch
- Cabinet designed for crane handling
- Optionally connectable to LAN or WiFi and EWM Xnet software
- Other functions of individual controls can be found in the control overview
Parameters:
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 25 A |
| No-load voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 350 A |
| Permissible load at 40 °C | 350 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency | 88 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 1100 x 455 x 1000 |
| Weight | 126 kg |
Included in the set are among others a water-cooled WIG welding torch, grounding cable, gas hose, cooling liquid.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
350 A / 100 %
Open-circuit voltage:
80 V
Dimensions LxWxH in mm:
1100 x 455 x 1000
Welding current adjustment range:
5 A - 350 A
Mains fuse (slow):
3 x 25 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
88 %
Weight:
126 kg