Description
Description
- Multiprocess inverter welding machine with simple synergistic one-button control and integrated wire feed drive
- Pulsed welding in protective gas
- Standard welding in protective gas
- Synergic or manual welding mode
- EWM forceArc - welding
- EWM forceArc puls - pulsed welding
- EWM rootArc - welding
- EWM rootArc puls - pulsed welding
- Synergistic characteristics for steel, CrNi, and aluminum
- Free WPQR package for certification including EXC2 according to ČSN EN 1090 and for welding unalloyed steels including S355
- Optimal for welding with flux-cored wires with self-protection
- Continuously adjustable welding arc dynamics (inductor effect)
- Manual welding with coated electrode
- 2-stroke/4-stroke mode
- Interval welding
- Adjustable gas pre-flow/post-flow
- Energy saving due to high efficiency
- TIG welding Liftarc
- Robust housing suitable for construction sites
- Highly precise, powerful 4-roller wire feed drive EWM eFeed for safe feeding of all solid and flux-cored wires
- Equipped for steel wire 1.0 mm
- Wire spool diameter up to 300 mm/D300, 200 mm/D200 possible via adapter
- Easy polarity change for welding without tools
- Ground short-circuit control (PE protection)
- Protected against splashing water IP23
- Portable, compact
- Connection to the network 3x400 V/16 A
- Option to connect a remote control and functional torch
- Supply cable 5 m
Features:
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 16 A |
| No-load voltage | 79 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 350 A |
| Permissible load at 40 °C |
350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency level | 88 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 636 x 298 x 482 |
| Weight | 34 kg |
| Spool diameter | 300 mm |
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 %
Open-circuit voltage:
79 V
Spool diameter:
300 mm
Dimensions LxWxH in mm:
636 x 298 x 482
Welding current adjustment range:
5 A - 350 A
Mains fuse (slow):
3 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
88 %
Weight:
34 kg