Description
Description
- Multiprocess inverter welding machine with simple synergistic one-button control and integrated wire feed drive
- Pulsed welding in protective gas
- Standard welding in protective gas
- Synergistic or manual welding mode
- Synergistic characteristics for steel, CrNi, and aluminum
- Free WPQR package for certification including EXC2 according to ČSN EN 1090 and for welding unalloyed steels including S355
- Optimal for welding with flux-cored wires with self-protection
- Continuously adjustable welding arc dynamics (reactor effect)
- Manual welding with coated electrode
- 2-stroke/4-stroke mode
- Interval welding
- Adjustable gas pre-flow/post-flow
- Energy savings due to high efficiency
- TIG welding Liftarc
- Robust housing suitable for construction sites
- 4-roll drive Equipment for steel wires 0.8 mm + 1.0 mm
- Simple polarity change for welding without tools
- Protected against splashing water IP23
- Wire spool diameter up to 200 mm/D200
- Portable, compact
- Power cable 3.5 m with 16 A plug with protective contact
- Connection to the network 230 V/16 A
- High tolerance of network voltage +15 %/-40 %, thus unlimitedly capable for generator operation
- Overvoltage protection: Unintentional connection of the device to a network voltage of 400 V will not damage the device
| Network voltage (tolerance) | 1 x 230 V (-40 % - +15 %) |
| Network fuse (slow) | 1 x 16 A |
| No-load voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 180 A |
| Permissible load 40 °C | 180 A / 25 % 120 A / 60 % 100 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency grade | 86 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 685 x 280 x 360 |
| Weight | 15 kg |
| Spool diameter | 200 mm |
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
180 A / 25 % 120 A / 60 % 100 A / 100 %
Open-circuit voltage:
80 V
Spool diameter:
200 mm
Dimensions LxWxH in mm:
685 x 280 x 360
Welding current adjustment range:
5 A - 180 A
Mains fuse (slow):
1 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
1 x 230 V (-40 % - +15 %)
Efficiency:
86 %
Weight:
15 kg