Description
Description
- Compact inverter welding device with single-knob synergistic control and integrated wire feed drive
- Excellent properties when welding Multimatrix
- Adjustable crater functions at the start and end of the weld
- Program run with 16 programs for each JOB
- Synergistic or manual welding mode
- Equipped with synergistic characteristics for EWM forceArc, EWM forceArc puls, EWM rootArc, EWM rootArc puls, and superPuls at no extra charge
- Equipped with synergistic characteristics for welding steel/CrNi/aluminum in protective gas (MSG) at no extra charge
- Suitable for manual welding with coated electrodes, TIG welding, and groove welding at no extra charge
- Free WPQR package for certification including EXC2 according to ČSN EN 1090 and for welding unalloyed steels including S355
- Continuously adjustable welding arc dynamics (damping effect)
- High performance reserves due to high permissible load and thus lower heating of all components guarantee longer service life in practice
- Highly precise, strong 4-roller wire feed drive EWM eFeed for safe feeding of all solid and filled wires
- Equipped for steel wire 1.2 mm
- Wire spool diameter up to 300 mm/D300, 200 mm/D200 possible via adapter
- Gas-cooled or optionally water-cooled with cooling module cool 50
- Very good torch cooling, thus saving costs on consumable parts of the torch due to a powerful rotary pump and a 5-liter water tank (cooling module cool50)
- Low current consumption due to high efficiency and standby function
- Simple polarity change for welding without the use of tools
- Ground fault monitoring (PE protection)
- High tolerance to network voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Protected against splashing water IP23
- Option to connect a remote control and functional torch
- Thanks to Multimatrix technology, optionally connectable to LAN or Wi-Fi, suitable for Xnet
- Option to supply the trolley Trolly 55-5 and cooling module cool50
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 16 A |
| Open circuit voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 350 A |
| Permissible load 40 °C | 350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency | 88 % |
| Dimensions DxŠxV in mm | 625 x 300 x 480 |
| Weight | 33 kg |
| Cooling module dimensions in mm | 610 x 300 x 330 |
| Cooling module weight | 16.5 kg |
| Transport trolley dimensions in mm | 1015 x 505 x 1105 |
| Transport trolley weight | 35 kg |
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 %
Cooling module weight:
16,5 kg
Transport cart weight:
35 kg
Open-circuit voltage:
80 V
Cooling module dimensions in mm:
610 x 300 x 330
Dimensions LxWxH in mm:
625 x 300 x 480
Transport cart dimensions in mm:
1015 x 505 x 1105
Welding current adjustment range:
5 A - 350 A
Mains fuse (slow):
3 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
88 %
Weight:
33 kg