Description
Description
| Welding current adjustment range | 3A - 300A |
| Duty cycle at 40 °C | 300A / 40% |
| 270A / 60% | |
| 220 A / 100 % | |
| Open circuit voltage | 87 V |
| Mains voltage (from factory) | 3 x 380V - 400V |
| Mains tolerance (from factory) | -25 % to +20 % |
| Mains frequency | 50Hz/60Hz |
| Recommended generator power | 15.3 kVA |
| Power consumption Pi | 21 W |
| Protection class | IP23 |
| EMC class | A |
| Dimensions (L x W x H) | 550 mm x 257 mm x 415 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Standards | IEC 60974-1, -3, -10 CL.A |
Parameters
Parameters
Recommended generator output:
15.3 kVA
EMC class:
A
Weight:
20,5 kg
Standards:
IEC 60974-1, -3, -10 CL.A
Open-circuit voltage:
87 V
Duty cycle 40°C:
300A / 40%, 270A / 60%, 220 A / 100 %
Power input Pi:
21 W
Dimensions (L × W × H):
550 mm x 257 mm x 415 mm
Welding current adjustment range:
3A - 300A
Mains frequency:
50Hz/60Hz
Mains voltage (factory):
3 x 380V - 400V
Mains tolerance (factory):
-25% to +20%
Protection class:
IP23