Description
Description
| Welding current adjustment range | 3A - 230A |
| Duty cycle at 40 °C | 230 A / 40 % |
| 200A / 60% | |
| 170 A / 100 % | |
| Open circuit voltage | 96V |
| Mains voltage (from factory) | 1x 230V |
| Mains tolerance (from factory) | -40 % to +15 % |
| Mains frequency | 50Hz/60Hz |
| Recommended generator power | 7.4 kVA |
| Power consumption Pi | 31W |
| Protection class | IP23 |
| EMC class | A |
| Dimensions (L x W x H) | 550 mm x 224 mm x 415 mm |
| 21.7 inches x 8.8 inches x 16.3 inches | |
| Weight | 19.2 kg / 42.3 lb |
| Standards | IEC 60974-1, -3, -10 CL.A |
Parameters
Parameters
Recommended generator output:
7.4 kVA
EMC class:
A
Weight:
19,2 kg / 42,3 lb
Standards:
IEC 60974-1, -3, -10 CL.A
Open-circuit voltage:
96V
Duty cycle 40°C:
230 A / 40 %, 200A / 60%, 170 A / 100 %
Power input Pi:
31W
Dimensions (L × W × H):
550 mm x 224 mm x 415 mm, 21.7 inches x 8.8 inches x 16.3 inches
Welding current adjustment range:
3A - 230A
Mains frequency:
50Hz/60Hz
Mains voltage (factory):
1x 230V
Mains tolerance (factory):
-40% to +15%
Protection class:
IP23