Teroson PU 9200 - 310 ml black body sealant
One-component body sealant that also bonds. It cures in the presence of air and moisture and becomes highly elastic and adhesive after full curing, in addition to filling gaps as a sealant.
Description
Description
Essentially, Teroson PU 9200 is a black body sealant, but also an adhesive for spoilers, thanks to its unique properties. This one-component polyurethane-based body sealant plays an important role in the automotive industry, but not only there. While it behaves like a sealant and fills gaps upon application, once cured, it becomes an elastic adhesive and sealing material. Thus, Teroson PU 9200 black body sealant can also be used for bonding metals and plastics, for example in the case of add-on parts such as spoilers, various protective strips, and other components. After curing, the sealant can of course be sanded and repainted without any problems.
| Color | black |
| Odor | odorless |
| Consistency | Paste - can be applied with a spatula |
| Density | 1.20 g/cm3 |
| Tensile strength | 1.7 MPa |
| Destructive elongation | 350% |
| Application temperature | from +5°C to +35°C |
| Temperature resistance | from -40°C to +90°C (+120°C for 3h) |
Parameters
Parameters
from +5°C to +35°C
black
350%
1.20 g/cm3
Paste — can be applied with a spatula
1.7 MPa
from -40°C to +90°C (+120°C for 3 hours)
odorless