Description
Description
| Welding current adjustment range | 5A - 200A |
| Duty cycle at 40 °C | 200 A / 25 % |
| 150A / 60% | |
| 140 A / 100 % | |
| Open circuit voltage | 90V |
| Mains voltage (from factory) | 1x 230V |
| Mains tolerance (from factory) | -40 % to +15 % |
| Mains frequency | 50Hz/60Hz |
| Recommended generator power | 8.1 kVA |
| Protection class | IP23 |
| EMC class | A |
| Dimensions (L x W x H) | 428 mm x 136 mm x 252 mm |
| Weight | 8 kg |
| Standards | IEC 60974-1, -3, -10 CL.A |
Parameters
Parameters
Recommended generator output:
8.1 kVA
EMC class:
A
Weight:
8 kg
Standards:
IEC 60974-1, -3, -10 CL.A
Open-circuit voltage:
90V
Duty cycle 40°C:
200 A / 25 %, 150A / 60%, 140 A / 100 %
Dimensions (L × W × H):
428 mm x 136 mm x 252 mm
Welding current adjustment range:
5A - 200A
Mains frequency:
50Hz/60Hz
Mains voltage (factory):
1x 230V
Mains tolerance (factory):
-40% to +15%
Protection class:
IP23