Description
Description
| Welding current adjustment range | 5A - 350A |
| Duty cycle 40 °C | 350 A / 40 % |
| 300A / 60% | |
| 270 A / 100 % | |
| Open circuit voltage | 79 V |
| Mains voltage (from factory) | 3x 400V |
| Mains tolerance (from factory) | -25 % to +20 % |
| Mains frequency | 50Hz/60Hz |
| Recommended generator power | 18.8 kVA |
| Input power Pi | 30W |
| Roller assembly from factory | 1.0-1.2mm UNI / Steel |
| Reel diameter | D200/D300 |
| Torch connection | Euro central connection |
| Protection class | IP23 |
| EMC class | A |
| Dimensions (L x W x H) | 636 mm x 298 mm x 482 mm |
| Weight | 34.4 kg |
| Standards | IEC 60974-1, -5, -10 CL.A |
Parameters
Parameters
Recommended generator output:
18.8 kVA
EMC class:
A
Weight:
34,4 kg
Roll mounting from factory:
1.0-1.2mm UNI / Steel
Standards:
IEC 60974-1, -5, -10 CL.A
Open-circuit voltage:
79 V
Duty cycle 40°C:
350 A / 40 %, 300 A / 60 %, 270 A / 100 %
Power input Pi:
30W
Torch connection:
Euro central connection
Spool diameter:
D200/D300
Dimensions (L × W × H):
636 mm x 298 mm x 482 mm
Welding current adjustment range:
5A - 350A
Mains frequency:
50Hz/60Hz
Mains voltage (factory):
3x 400V
Mains tolerance (factory):
-25% to +20%
Protection class:
IP23