Description
Description
- Standard MIG/MAG welding machine, sequential switching, gas-cooled
- Mira 151/Mira 221 MV: 2-roll wire feed. Equipment for steel wires 0.8 mm + 1.0 mm
- Mira 251/Mira 301: 4-roll drive Equipment for steel wires 0.8 mm + 1.0 mm
- Mira 221 MV: Multivolt - voltage switching 230 V and 400 V
- Mobile, compact, robust design with simultaneously small cabinet dimensions
- M1.02: Control with two knobs - setting welding voltage and wire speed
- 5 m power cable with 16 A CEE plug
- Mira 151: 3.5 m power supply cable with 16 A plug with protective contact
Parameters:
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-15 % - +15 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 16 A |
| No-load voltage | 40 V |
| Welding current adjustment range | 30 A - 300 A |
| Permissible load 25 °C (40 °C) | 300 A / 35 % (300 A / 20 %), 170 A / 100 % (150 A / 100 %) |
| Connection stages | 12 |
| cos φ | 0.97 |
| Dimensions LxWxH in mm | 880 x 385 x 610 |
| Weight | 72 kg |
| Wire speed | 1.5 m/min - 20 m/min |
Included in the set is, among other things, a MIG/MAG welding torch, gas-cooled, gas hose.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.97
Permitted load 25°C (40°C):
300 A / 35 % (300 A / 20 %), 170 A / 100 % (150 A / 100 %)
Open-circuit voltage:
40 V
Dimensions LxWxH in mm:
880 x 385 x 610
Welding current adjustment range:
30 A - 300 A
Wire speed:
1.5 m/min - 20 m/min
Mains fuse (slow):
3 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-15 % - +15 %)
Weight:
72 kg
Switching steps:
12