Description
Description
- Standard MIG/MAG welding machine, sequential switching, gas cooled
- Compact, mobile design, crane handling option, forklift handling option
- M2.20: Two-button control - setting welding voltage and wire speed, display of welding parameters
- M2.40: Synergic two-button control - convenient setting of the working point with pre-programmed JOB (welding tasks), display of welding parameters
- Protective conductor (PE) control
- 4-wheel drive Equipment for steel wires 1.0 mm + 1.2 mm
- Perfect ignition and welding thanks to optimized welding choke with 3 outputs
- 5 m supply cable
Parameters:
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-15 % - +15 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 25 A |
| No-load voltage | 45 V |
| Welding current adjustment range | 30 A - 400 A |
| Permissible load 25 °C (40 °C) | 400 A / 70 % (400 A / 60 %), 300 A / 100 % (300 A / 100 %) |
| Connection steps | 24 (2 x 12) |
| cos φ | 0.97 |
| Dimensions LxWxH in mm | 1100 x 550 x 1000 |
| Weight | 145 kg |
The set also includes a 4 m welding torch, gas cooled, grounding cable, and gas hose.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.97
Permitted load 25°C (40°C):
400 A / 70 % (400 A / 60 %), 300 A / 100 % (300 A / 100 %)
Open-circuit voltage:
45 V
Dimensions LxWxH in mm:
1100 x 550 x 1000
Welding current adjustment range:
30 A - 400 A
Mains fuse (slow):
3 x 25 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-15 % - +15 %)
Weight:
145 kg
Switching steps:
24 (2 x 12)