Description
Description
- WIG AC/DC welding machine with water cooling
- Equipped with features for EWM activArc and EWM spotArc at no extra charge
- WIG welding with reproducible, electronic HF ignition
- WIG-Liftarc welding without HF
- Adjustable AC current shape, sine, trapezoidal, rectangular current
- Adjustable AC frequency from 50 Hz to 200 Hz
- Adjustable AC current balance
- WIG pulse automation with automatic input of required pulse parameters
- 2-stroke/4-stroke mode
- Clear user interface, meaningful reduction of control elements to the most important functions
- Reduced secondary current triggered via the torch button
- Spot welding/stepping function (spotArc/Spotmatic)
- Adjustable current ramp-up/ramp-down
- Spotmatic - saves 50% time during spot welding
- Adjustable gas pre-flow/post-flow
- Manual welding with coated electrode - Welding / grooving
- Manual welding with coated electrode / grooving, automatic pulsing with automatic input of required pulse parameters
- Ideal for root welding
- Antistick function
- Safe welds in vertical position from top to bottom and bottom to top
- Adjustable current and hot start time
- High power reserves due to high permissible load and thus lower heating of all components guarantee longer service life in practice
- Adjustable Arcforce
- Safe ignition even with long hose bundles
- Very good torch cooling, thus saving costs on consumable parts due to a powerful rotary pump and a 12-liter water tank
- Saves current due to high efficiency and standby function
- Connection to the network 3x400 V, other network voltages and Multivolt as an option
- High tolerance of network voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Possibility to connect a remote control and functional torch
- Cabinet designed for crane handling
- Optionally connectable to LAN or WiFi and Xnet EWM software
- Additional functions of individual controls can be found in the control overview
Parameters:
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 32 A |
| No-load voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 550 A |
| Permissible load at 40 °C | 550 A / 60 %, 420 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency | 85 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 1080 x 690 x 1195 |
| Weight | 181.5 kg |
Included in the set is a water-cooled WIG torch, 4 m long, grounding cable with clamp, gas hose.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
550 A / 60 %, 420 A / 100 %
Open-circuit voltage:
80 V
Dimensions LxWxH in mm:
1080 x 690 x 1195
Welding current adjustment range:
5 A - 550 A
Mains fuse (slow):
3 x 32 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
85 %
Weight:
181.5 kg