Description
Description
- Modular inverter welding machine WIG AC/DC, gas or water cooled
- Comfort 2.0 control, easy operation via ClickWheel
- WIG welding
- Equipped with characteristics for EWM activArc and EWM spotArc at no extra charge
- WIG welding with reproducible, electronic HF ignition
- WIG-Liftarc welding without HF
- Special AC welding method for easily joining aluminum sheets of varying thickness, e.g., adding a 1 mm sheet to a 10 mm sheet
- Adjustable AC current shape, sinusoidal, trapezoidal, rectangular current
- Adjustable AC frequency from 30 Hz to 300 Hz
- Adjustable AC balance, balance pulsing
- AC frequency automation
- WIG pulsing automation with automatic input of required pulse parameters
- Metallurgical pulsing average value (DC)
- WIG pulsing in the range of Hz and kHz up to 15 kHz
- 8 programmed JOBs (welding tasks):
- 2-stroke/4-stroke mode
- Reduced secondary current triggered via the torch button
- Spot welding/stitching function (spotArc/Spotmatic)
- Spotmatic and spotArc in direct access
- Adjustable current ramp-up/ramp-down
- Spotmatic - 50% time savings in spot welding
- Adjustable gas pre-flow/post-flow
- Manual welding with coated electrode
- Automatic pulsing of manual electrode welding with automatically preset required pulse parameters
- AC electrode welding
- Ideal for root welding
- Antistick function
- 8 programmed JOBs (welding tasks)
- Safe welds in vertical position from top to bottom and bottom to top
- Adjustable current and hot start duration
- Adjustable Arcforce
- Main facts
- Safe ignition even with long hose bundles
- Very good torch cooling, thus saving costs on consumable parts due to a powerful rotary pump and a 4-liter water tank (cooling module cool41 U31)
- Saves current due to high efficiency and standby function
- High tolerance to mains voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Possibility to connect a remote control and functional torch
- Optionally supplyable with trolley Trolly 35.2-2
- Can be optionally connected to LAN or WiFi, ready for Xnet
- PC interface for PC300.Net software
| Mains voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Mains fuse (slow) | 3 x 16 A |
| Open circuit voltage | 63 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 300 A |
| Permissible load at 40 °C | 300 A / 35 % 260 A / 60 % 210 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency | 84 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 539 x 210 x 415 |
| Weight | 22 kg |
| Cooling module dimensions in mm | 600 x 210 x 340 |
| Cooling module weight | 18.4 kg |
| Trolley dimensions in mm | 600 x 580 x 1200 |
| Trolley weight | 33 kg |
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
300 A / 35 % 260 A / 60 % 210 A / 100 %
Cooling module weight:
18,4 kg
Transport cart weight:
33 kg
Open-circuit voltage:
63 V
Cooling module dimensions in mm:
600 x 210 x 340
Dimensions LxWxH in mm:
539 x 210 x 415
Transport cart dimensions in mm:
600 x 580 x 1200
Welding current adjustment range:
5 A - 300 A
Mains fuse (slow):
3 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
84 %
Weight:
22 kg