Description
Description
- Gas-cooled welding machine with separate wire feeder drive 4 Basic and Basic control
- Manual operation using two knobs (welding voltage and wire speed)
- Suitable for welding steel/CrNi/aluminum in protective gas without extra charge
- Suitable for manual welding with coated electrodes and grooving without extra charge
- Continuously adjustable welding arc dynamics (inductor effect)
- Large power reserves due to high permissible load and thus lower heating of all components guarantee longer service life in practice
- Highly precise, strong 4-roller wire feed drive EWM eFeed for safe feeding of all solid and cored wires
- Equipped for steel wire 1.2 mm
- Gas-cooled or optionally water-cooled with cooling module cool 50
- Very good cooling of the torch, thus saving costs on consumable parts of the torch due to a powerful rotary pump and a 5-liter water tank (cooling module cool50)
- Saves current due to high efficiency and standby function
- Simple polarity change for welding without tools
- Ground short circuit control (PE protection)
- High tolerances of network voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Protected against splashing water IP23
- Extremely suitable for use with long hose bundles
- Possibility to connect a remote control and functional torch
- Possibility to supply the trolley Trolly 55-5 and cooling module cool50
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 32 A |
| No-load voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 400 A |
| Permissible load 40 °C | 400 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency degree | 90 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 625 x 300 x 535 |
| Weight | 41 kg |
| Wire feed dimensions LxWxH in mm | 660 x 280 x 380 |
| Weight of wire feeder | 12 kg |
The price includes accessories; if interested, please submit an inquiry.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
400 A / 100 %
Wire feeder weight:
12 kg
Open-circuit voltage:
80 V
Dimensions LxWxH in mm:
625 x 300 x 535
Wire feeder dimensions LxWxH in mm:
660 x 280 x 380
Welding current adjustment range:
5 A - 400 A
Mains fuse (slow):
3 x 32 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
90 %
Weight:
41 kg