Description
Description
- Equipped with synergistic characteristics for EWM forceArc and rootArc at no extra charge
- Compact inverter welding machine with single-knob synergistic control LP and integrated wire feed drive
- Excellent properties for Multimatrix welding
- Synergistic or manual welding mode
- Equipped with synergistic characteristics for welding steel/CrNi/aluminum in protective gas (MSG) at no extra charge
- Suitable for manual welding with coated electrode, TIG welding, and groove welding at no extra charge
- Free WPQR package for certification including EXC2 according to ČSN EN 1090 and for welding unalloyed steels including S355
- Continuously adjustable arc dynamics (reactor effect)
- High power reserves due to high permissible load and thus lower heating of all components guarantee longer service life in practice
- Highly precise, strong 4-roller wire feed drive EWM eFeed for safe feeding of all solid and cored wires
- Equipped for steel wire 1.2 mm
- Wire spool diameter up to 300 mm/D300, 200 mm/D200 possible via adapter
- Gas-cooled or optionally water-cooled with cooling module cool 50
- Very good cooling of the torch, thus saving costs on consumable parts of the torch due to a powerful rotary pump and 5-liter water tank (cooling module cool50)
- Saves power due to high efficiency and standby function
- Easy polarity change for welding without tools
- Ground short circuit control (PE protection)
- High tolerance to network voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Protected against splashing water IP23
- Option to connect a remote control and functional torch
- Due to Multimatrix technology, optionally connectable to LAN or Wi-Fi, capable for Xnet
- LP control can be very easily swapped for HP control at any time
- Option to supply the trolley Trolly 55-5 and cooling module cool50
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse | (slow) 3 x 16 A |
| No-load voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 350 A |
| Permissible load at 40 °C | 350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency | 88 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 625 x 300 x 480 |
| Weight | 33 kg |
The set includes accessories. If you have any questions, please add your inquiry to the request.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 %
Open-circuit voltage:
80 V
Dimensions LxWxH in mm:
625 x 300 x 480
Welding current adjustment range:
5 A - 350 A
Mains fuse:
(slow) 3 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
88 %
Weight:
33 kg