Description
Description
- Inverter welding machine WIG AC/DC gas cooled
- WIG welding with reproducible, electronic HF ignition
- WIG-Liftarc welding without HF
- Adjustable AC current shape, sine, trapezoidal, rectangular current
- Adjustable AC frequency from 50 Hz to 200 Hz
- Adjustable AC current balance
- WIG and manual pulse welding with coated electrode
- 2-stroke/4-stroke mode
- Clear user interface, meaningful reduction of control elements to the most important functions
- Reduced secondary current triggered via the torch button
- Adjustable current rise/fall time
- Adjustable gas pre-flow/post-flow
- Manual welding with coated electrode
- Anti-stick function
- Adjustable current and hot start time
- Adjustable Arcforce
- Gas cooled or optionally water cooled with cooling module cool40 U31
- Saves current due to high efficiency and standby function
- Portable design with shoulder strap
- Option to supply with trolley Trolly 35.2-2
- Connection to network 230 V/16 A
- High tolerance of network voltage +15 %/-40 %, thus unlimitedly capable for generator operation
- Overvoltage protection: Unintentional connection of the device to network voltage 400 V will not damage the device
Parameters:
| Network voltage (tolerance) | 1 x 230 V (-40 % - +15 %) |
| Network fuse (slow) | 1 x 16 A |
| No-load voltage | 43 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 200 A |
| Permissible load at 40 °C | 200 A / 35 %, 150 A / 60 %, 120 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency level | 85 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 600 x 205 x 415 |
| Weight | 16.5 kg |
Included in the set is also a gas-cooled welding torch, gas hose.
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
200 A / 35 %, 150 A / 60 %, 120 A / 100 %
Open-circuit voltage:
43 V
Dimensions LxWxH in mm:
600 x 205 x 415
Welding current adjustment range:
5 A - 200 A
Mains fuse (slow):
1 x 16 A
Mains voltage (tolerance):
1 x 230 V (-40 % - +15 %)
Efficiency:
85 %
Weight:
16.5 kg