EWM | SKU:
090-005512-00502
EWM - Picomig 355 Synergic TKG
Sold out
- Multiprocess inverter welding machine with simple synergistic one-button control and integrated wire feed drive
- Included in the price is the cooling module COOL 50 U40 and transport trolley Trolly 35.2-2
- Standard gas shielded welding
- EWM forceArc - welding
- EWM rootArc - welding
- Synergistic characteristics for steel, CrNi, and aluminum
- Optimal for welding with self-shielded flux-cored wires
- Continuously adjustable welding arc dynamics (inductor effect)
- Manual welding with coated electrodes
- 2-stroke/4-stroke mode
- Interval welding
€9.999,00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Description
Description
- Multiprocess inverter welding machine with simple synergistic one-button control and integrated wire feed drive
- Standard gas shielded welding
- EWM forceArc - welding
- EWM rootArc - welding
- Synergistic characteristics for steel, CrNi, and aluminum
- Optimal for welding with self-shielded flux-cored wires
- Continuously adjustable welding arc dynamics (inductor effect)
- Manual welding with coated electrodes
- 2-stroke/4-stroke mode
- Interval welding
- Adjustable gas pre-flow/post-flow
- Energy savings due to high efficiency
- WIG Liftarc welding
- Robust housing suitable for construction sites
- High-precision, powerful 4-roll wire feed drive EWM eFeed for safe feeding of all solid and flux-cored wires
- Equipped for 1.0 mm steel wire
- Wire spool diameter up to 300 mm/D300, 200 mm/D200 possible via adapter
- Simple polarity change for welding without tools
- Ground fault monitoring (PE protection)
- High tolerance to mains voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Protected against splashing water IP23
- Portable, compact
- Connection to mains 3x400 V/16 A
- Possibility to connect a remote control and functional torch
- 5 m supply cable
Features:
| Mains voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Mains fuse (slow) | 3 x 16 A |
| No-load voltage | 79 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 350 A |
| Permissible load at 40 °C |
350 A / 40 % 300 A / 60 % 270 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency | 88 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 636 x 298 x 482 |
| Weight | 34 kg |
| Spool diameter | 300 mm |
Included in the price:
Cooling device COOL 50 U40
- Cooling module for water-cooled welding torches
- For compact devices (TKM).
- For a total hose bundle length of 30 m, or for devices with additional miniDrive from 20 m, we recommend using a cooling module with a more powerful pump
- Modular design, assembly without tools
| Cooling capacity | 1000 W (1l/min) |
| Pumped quantity | 5 l/min |
| Tank volume | 5 l |
| Output pressure of cooling liquid | 3.5 bar |
| Dimensions of cooling module in mm | 610 x 300 x 330 |
| Weight of cooling module | 16.5 kg |
Transport trolley Trolly 35.2-2
- Transport trolley
- Sturdy and stable construction
- For transporting one power source, one cooling module, and one gas bottle
- Suitable for crane relocation (optional accessory ON CS Trolly 35.2-2 required)
| Dimensions of transport trolleys in mm | 600 x 580 x 1200 |
| Weight of transport trolleys | 33 kg |