Description
Description
- Compact impulse welding machine with water cooling and single-button synergistic control and integrated wire feed drive
- Excellent properties for Multimatrix welding
- Adjustable crater functions at the start and end of the weld
- Program run with 16 programs for each JOB
- Synergistic or manual welding mode
- Equipped with synergistic characteristics for EWM forceArc, EWM forceArcpuls, EWM rootArc, EWM rootArc puls, and superPuls at no extra charge
- Equipped with synergistic characteristics for welding steel/CrNi/aluminum in protective gas (MSG) at no extra charge
- Suitable for manual welding with coated electrode, TIG welding, and gouging at no extra charge
- Free WPQR package for certification including EXC2 according to ČSN EN 1090 and for welding unalloyed steels including S355
- Continuously adjustable welding arc dynamics (reactor effect)
- High power reserves due to high permissible load and thus lower heating of all components guarantee longer service life in practice
- Highly precise, powerful 4-roller wire feed drive EWM eFeed for safe feeding of all solid and cored wires
- Equipped for steel wire 1.2 mm
- Wire spool diameter up to 300 mm/D300, 200 mm/D200 possible via adapter
- Very good cooling of the torch, thus saving costs on consumables due to a powerful rotary pump and 12-liter water tank
- Saves current due to high efficiency and standby function
- Easy polarity change for welding without tools
- Ground short circuit control (PE protection)
- High tolerance to network voltage, thus unlimited capability for generator operation
- Option to connect a remote control and functional torch
- Thanks to Multimatrix technology, optionally connectable to LAN or Wi-Fi, capable for Xnet
| Network voltage (tolerance) | 3 x 400 V (-25 % - +20 %) |
| Network fuse (slow) | 3 x 32 A |
| No-load voltage | 80 V |
| Welding current adjustment range | 5 A - 400 A |
| Permissible load at 40 °C |
500 A / 60 % 430 A / 100 % |
| cos φ | 0.99 |
| Efficiency level | 90 % |
| Dimensions LxWxH in mm | 1100 x 455 x 1000 |
| Weight | 119.5 kg |
Parameters
Parameters
cos φ:
0.99
Permitted load 40°C:
500 A / 60 % 430 A / 100 %
Open-circuit voltage:
80 V
Dimensions LxWxH in mm:
1100 x 455 x 1000
Welding current adjustment range:
5 A - 400 A
Mains fuse (slow):
3 x 32 A
Mains voltage (tolerance):
3 x 400 V (-25 % - +20 %)
Efficiency:
90 %
Weight:
119.5 kg